MD Z ROKO V ROKI
Huje 23a, 4000 Kranj
Mirko Steiner, predsednik
Tel: 051 722 772


AKTUALNE NOVICE IN DOGODKI

<< < 1 2 3 4 5 ... 10 ... 15 ... 20 ... 22 > >>
 
UTRINKI S STROKOVNEGA SREČANJA
18.05.2016

Včeraj smo v DSO Preddvor organizirali predavanje z naslovom "Pristopi k reševanju življenjskih težav uporabnikov", pod vodstvom Mateje Prosen. Spregovorili smo o komunikacijskih strategijah za voditelje skupin in individualne družabnike pri osebnih pogovorih z uporabniki, o tem kako pravilno reagirati na njihove stiske in kako jim postavljati prava vprašanja.
Hvala predavateljici in vsem udeležencem!
 
 
VABILO NA STROKOVNO SREČANJE
11.05.2016
Vse voditelje skupin in individualne družabnike vabimo na strokovno srečanje z zanimivo temo: "Pristopi k reševanju življenjskih težav uporabnikov", pod vodstvom Mateje Prosen.
Predavanje bo potekalo dne 17.5.2016 ob 13. uri, v prostorih DSO Preddvor. Vse zainteresirane prosimo, da nam svoje prijave sporočite do petka, 13.5.2016 na mail: info@drustvo-zrokovroki.si oz. na telefon: 051/425-351. Se vidimo!
 
 
SEMINAR: "STAROST KOT IZZIV IN PRILOŽNOST" - Jezersko 2016
03.05.2016

V petek 22.4.2016 ter soboto 23.4.2016 smo na Jezerskem organizirali seminar: "Starost kot izziv in priložnost". Na seminarju smo se dotaknili položaja starejših danes in v preteklosti, razbijanja stereotipov o starosti, tematike demence, izgub in poslavljanja. Spregovorili smo o pasteh pri ustanavljanju in delu skupin za samopomoč ter individualnem družabništvu. Vse skupaj pa smo pospremili tudi s prijetnim neformalnim druženjem in izmenjavo izkušenj.

Udeleženka seminarja - prostovoljka Olga Kepic je zapisala:

" PO ZNANJE NA JEZERSKO"

V petek, 22.aprila in v soboto, 23.aprila 2016 je naše Medgeneracijsko društvo »Z roko v roki« organiziralo v hotelu PLANINKA na Jezerskem seminar z naslovom STAROST KOT IZZIV IN PRILOŽNOST. Udeležili smo se ga voditelji skupin in individualni družabniki, ki še nikoli niso obiskovali nobenega izobraževanja. Bilo je  tudi nekaj  takih, ki bodo v bodočnosti postali voditelji, zdaj pa so uporabniki v skupinah. Izobraževanja se je udeležilo 16 prostovoljcev.

Predavatelji so bili naši člani, ustrezno izobraženi, tudi sami voditelji. Zelo nam je bilo všeč, ker nas niso  »pitali« s teoretičnim znanjem, ampak so nam govorili iz prakse. Pridobljeno znanje smo potem tudi uporabljali na delavnicah.  Bilo je SUPER! HVALA VAM!  Čeprav smo že dalj časa voditelji, smo dobili veliko odgovorov na vprašanja, na katera si sami nismo znali odgovoriti. Spet se nam je potrdilo reklo: DOKLER ŽIVIŠ, SE UČIŠ!

Tudi vse ostalo je bilo odlično. Tople sobe in dobro kosilo, čeprav samo enolončnica, vendar je dišala »po domače«.  Res, organizacija ODLIČNO!

Hvala vam za to izobraževanje in želimo si ga še kdaj.


Pod njenim peresom pa sta ob tej priložnosti nastali tudi dve pesmi:

JEZERSKO

 

Gore mogočne, visoke, snežene,

kot nemi stražarji kipijo v nebo,

vasico prelepo, sončno, veselo,

obdajajo nežno, kot mati z roko…

 

Tukaj narava še skriva lepote,

ki jih človek uničil še ni,

tu še sliši ptičje se petje,

še vidi se pisano cvetje z bregov…

 

V miru nebeškem

srce zadrhti,

uživa lepoto,

ki je v dolini več ni…

 

Gozdovi obdajajo gorsko vasico,

kjer lažje ti duša zapoje,

Jezersko ponuja stezic ti stotero,

da stopiš počasi v zeleni ta raj…

 

Le pojdi, poišči zdravilno vodo,

ki leno priteče iz globočin,

zajemi jo v dlan, počasi izpij,

občutil boš srečo, veselje in mir…

 

 

 

POLNA LUNA

O, luna, luna,

kakšen bil nocoj je tvoj obraz?

Kot, da žogo si požrla,

vse rekorde si podrla….

 

O, luna, luna,

tam zgoraj semaforjev ni,

zato svobodno se sprehajaš,

nikomur tam ne odgovarjaš….

 

O, luna, luna,

brezmejne tvoje so poti,

na zemljo gledaš,

kjer se veliko novega zgodi….

 

O, luna, luna,

pogosto menjaš svoj obraz,

da pa dobro se spočiješ,

takrat obraz svoj nam zakriješ….

 

Ko polna si,

svetle naše so noči,

ko pa si obraz zakriješ,

tudi nas v temo zaviješ.

 

Zapisala:  OLGA KEPIC

 

Jezersko, 23.04.2016 ob polni luni

 

 

 

 
 
VSESLOVENSKO SREČANJE PROSTOVOLJK IN PROSTOVOLJCEV -
Laško 2016
21.04.2016
Prijazno Vas vabimo na Vseslovensko srečanje prostovoljk in prostovoljcev - voditeljic in voditeljev skupin starih ljudi za samopomoč, ki bo potekalo v četrtek, 26. maja 2016 v veliki dvorani Thermane Laško med 9.30 in 15.30. Častni pokrovitelj je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Raznolik in navdihujoč program pa bodo oblikovali ga. Polona Požgan, g. Tone Partljič, bobnarska skupina Centra za sluh in govor iz Maribora in g. Alfi Nipič.
V društvu bomo organizirali avtobusni prevoz v Laško.
Vaše prijave prosim sporočite najkasneje do 9.maja na info@drustvo-zrokovroki.si ali po telefonu: 051/425-351.
 
 
VABILO NA MEDGENERACIJSKI TABOR 2016
07.04.2016
Vabimo Vas k udeležbi na našem tradicionalnem Medgeneracijskem TABORU 2016.
Tabor po potekal v Zdravilišču Radenci v terminu: petek 24.6.2016 do srede, 29.6.2016.
Organizirali bomo prevoz z lastnim avtobusom. Za vse podrobnosti o ponudbi ter ostale informacije nas prosimo pokličite na info društva: 051/ 425 -351 oz. nam pišite na: info@drustvo-zrokovroki.si.
Vaše prijave nam sporočite do 29.4.2016. Upamo, da se vidimo!
 
 
KONFERENCA KR za STAREJŠE
01.04.2016
31.3.2016 je v Medgeneracijskem centru Kranj potekala konferenca KR ZA starejše.
Pogovarjali smo se o oblikovanju prijaznega okolja za starejše ter vseh ostalih možnostih in priložnostih za aktivno in zdravo staranje v Mestni občini Kranj ter oblikovali smernice za razvoj starejšim prijaznejšega Kranja.
Naše društvo se je predstavilo s tematiko delovanja Skupin starih ljudi za samopomoč.
Taka srečanja so vedno zelo koristna in prijetna - želimo si jih še več!
Več slik si poglejte v galeriji na naši Facebook strani: www.facebook.com/mdzrokovroki

 
 
POROČILO S STROKOVNEGA SREČANJA
23.03.2016

V torek, 22.3.2016 je v prostorih Medgeneracijskega centra Kranj potekalo strokovno srečanje društva Z roko v roki , ki ga je vodil predavatelj g. Klemen Jerinc.

Dotaknili smo se mnogih tem povezanih z dinamiko vodenja skupin za samopomoč in obnovili nekatera pomembna in temeljna načela za zagotavljanje zadovoljstva in izpolnjujočega okolja za vse udeležence in voditelje skupin:

- SPOŠTLJIVOST do vseh članov skupine; vsak član mora izkazovati svoje spoštovanje do ostalih članov skupine in do voditeljev, prav tako si tudi sam zasluži enako spoštovanje od drugih.

- ENAKOPRAVNOST vseh članov skupine; kot voditelj je potrebno z občutkom uravnavati člane skupine, da ima vsak enako možnost, da pride do besede in da je slišan. Vsi člani morajo imeti možnost izraziti svoje misli.

- POTRDITEV: člani skupine potrebujejo potrditev, da se počutijo nagovorjene; potrebujejo nekoga, ki jih tudi zares sliši – ne le posluša.

-BESEDE so POMEMBNE: prehitro in nepremišljeno reagiranje, lahko pri nekom povzroči veliko stisko in bolečino – zato vedno najprej premisli preden spregovoriš.

- HITI POČASI: na skupini se nam ne sme muditi: to, da se obdela neka tematika je vodilo- ne pa teror, da je nujno potrebno obdelati neko temo znotraj enega srečanja. Če trenutna situacija v skupini zahteva posvetitev drugim problemom- bomo s tem, da jim namenimo čas storili veliko več, kot če člane »utišamo« in hitimo naprej.

- DRŽANJE DOGOVOROV: vsaka skupina ima svoje dogovore, ki se jih je potrebno držati; dan in ura srečanj, dogovorjeni čas, pravila naslavljanja…. Naslavljanje vseh članov naj bo vedno enotno (ali po imenih ali po priimkih)

- NAČELO ZAUPNOSTI – kar se dogaja na skupini ostane znotraj skupine. Zelo je pomembno, da informacije ne odtekajo iz skupine. Predavatelj predlaga, da vsaka skupina sprejme dogovor, kaj se odgovori »zunanjim«, ki sprašujejo o tem kaj se dogaja na skupini.

- PREDNOST VODITELJSKIH PAROV je v tem, da skupina ni odvisna le od enega voditelja- manj obremenjenosti in večja možnost nadaljevanja skupine ob morebitnem prenehanju enega izmed voditeljev.

Glavno vodilo vsakega prostovoljca, ko se odloča ali še nadaljevati s prostovoljstvom ali prenehati mora biti iskreno vprašanje samega sebe: ali me to še izpolnjuje ali me obremenjuje? V kolikor so trenutne okoliščine (zdravje, družinske okoliščine, služba ipd.) take, da se prostovoljstvu ne more več posvetiti mora znati reči NE.

Voditelj prostovoljec naj to počne le toliko časa, dokler mu je v veselje- ko mu to postane breme je čas, da preneha oz. prekine za nekaj časa.

Srečanje smo zaključili z nekaj vprašanji in zahvalo predavatelju.
Želimo si še več takih prijetnih in koristnih srečanj!

 
 
VABILO NA STROKOVNO SREČANJE
17.03.2016
Vabimo vse voditelje skupin in individualne družabnike na strokovno srečanje z zanimivo tematiko: "KDAJ PRENEHATI S PROSTOVOLJSTVOM", ki ga bo vodil g. Klemen Jerinc z Inšituta Antona Trstenjaka.
Srečanje bo 22. marca 2016 ob 13 uri, v prostorih Medgeneracijskega centra Kranj
. (Cesta talcev 7)
Prijave na info@drustvo-zrokovroki.si ali po telefonu 051/ 425 351
 
 
IŠČEMO NOVE PROSTOVOLJCE
29.02.2016
Vabimo vse, ki imate željo pomagati soljudem ter čut za delo s starejšimi, da se nam pridružite.
Iščemo prostovoljce za individualno družabništvo ali za vodenje skupin za samopomoč.
Pišite na info@drustvo-zrokovroki.si ali nas pokličite na 051/ 425 351
 
 
VABILO NA IZOBRAŽEVANJE ZA VODJE INTERVIZIJSKIH SKUPIN
26.02.2016
Obveščamo vas, da bo v petek, 18. marca 2016 potekalo usposabljanje in izobraževanje za vodje intervizijskih skupin.
Vabljeni ste tako organizatorjih lokalnih mrež, kontaktne osebe, vodje intervizijskih skupin in kandidati, ki bodo v bodoče prevzeli vlogo vodje intervizijske skupine in drugi zainteresirani.
Dan bo potekal dinamično in sicer preplet teorije s praktičnimi primeri in izmenjavo izkušenj, poskrbljeno bo tudi za kosilo in kavico. 
Zainteresirani kandidati prijavite na e-naslov: info@drustvo-zrokovroki.si ali na tel. 051/722-772 do petka, 11. marca in sporočite naslednje podatke: (društvo oz. organizacija iz katere prihajate; ime, priimek, telefon, e-naslov; kakšno funkcijo opravljate v lokalni mreži; in za kosilo / ste za mesno ali vege).

 

 

 
<< < 1 2 3 4 5 ... 10 ... 15 ... 20 ... 22 > >>
N;